Hakkımda

Tarladaki karpuzu, kuluçkadaki yumurtayı çatlatan soğuk ve sıcak yeraltı su kaynakları sayesinde zengin mineralli Gediz Nehri’nin ovasıdır bedenimin can bulduğu yer. Geniş kanyonların arasından menderesler çizer; zeytin gibi barış ve ölümsüzlük simgesi, üzüm, incir ve daha nicesi cennet meyvesine yaşam verir bu nehir.

Çok da yüksek olmayan tepeliklerde, keçilerle birlikte konar göçer iken, kimsesi kalmayınca geriye, yerleşmekte bulmuş çareyi dedem. “Yediğin keklik eti, içtiğin kekik suyu olduktan sonra sırtın yere gelmez.” dermiş ataları, kendi de öyle yetiştirmiş çocuklarını. Fazlasına göz dikmeden, paylaştıkça artar felsefesiyle; imeceye gönül vermiş ömrü yettiğince.

Ben de aynı yerde; dört duvarlı, alçı sıvalı sınıflarda yalnız büyüdüm ama coğrafyanın kültüre, toplum kültürünün birey davranışına etkisini yerinde gözlemleme fırsatı bularak yetiştirildim. Farklı kültürlere ve kadim öğretilere olan merakım sayesinde selamladım her sabah yeniden doğan güneşi. Kekik koklayabildiğim, kekliği havada görebileceğim günü iple çektim.

Şansım varmış ki; yabanda, savrulurken güçlü Ege rüzgarında, altından sıcak su kaynayan bir mağaraya sığındım günlerden bir gün. Beyaz killi deniz diplerinde hiç olmadığım kadar evde hissettim kendimi. Sualtında yeniden keşfettim yeryüzünü. Ailemin bu kadar kalabalık, bu kadar cana yakın olacağına inancım sonsuzdu da niçin yapayalnız savruldum bunca sene? Bugünlere hazırlıkmış meğerse.

Katıldığım her imece, içimdeki bir başka yaraya ilaç oldu. Paylaşım kültürü sayesinde, kadim öğretileri sessizlikte duyar oldum.

Yaşamın amacı ölümdür demiş üstat (S. Freud) ya, bugün de ölemedik desene. O yüzden heveslenelim sabah doğacak güneşe…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s